5 powodów dla których warto jeść jajka

🥚🥚 Dlaczego warto jeść jajka? 🥚🥚

1️⃣ Są turbo odżywcze

Zawierają sporo białka, wszystkie niezbędne aminokwasy, ponadto dostarczają naszemu organizmowi praktycznie całą paletę witamin i składników mineralnych – są szczególnie bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach tj. A, D oraz E. Ta ostatnia jest najbardziej skutecznym naturalnym przeciwutleniaczem, a jej zawartość w żółtku jest znaczna. Dodatkowo jajka to źródło witamin z grupy B (tj. B1, B2, B6, B12), a także kwasu pantotenowego, niacyny, kwasu foliowego i biotyny. Dodatkowo zawierają luteinę (która jest trzykrotnie lepiej przyswajalna z jajek niż z innych źródeł). Znacznie łatwiej wymienić jakich składników jajka nie dostarczają – tutaj na pierwsze miejsce wskakuje witamina C, która w jajkach praktycznie nie występuje. Dodatkowo w jajkach występują również składniki takie jak lecytyna czy cholina, które odpowiednio pośrednio wpływają na transport wybranych składników w naszym organizmie oraz determinują sprawne funkcjonowanie organizmu człowieka, w tym mózgu, systemu nerwowego i metabolizmu wątroby.

2️⃣ Są produktem łatwo dostępnym i uniwersalnym w kuchni

Jaja to produkt uniwersalny – może stanowić bazę głównych posiłków – śniadań, obiadów, kolacji serwowanych zarówno wytrwanie, jak I na słodko. Jajka można przygotować na wiele sposobów – placuszki, ciastka, pieczona owsianka – możliwości jest sporo. 3️⃣ Są syte Po prostu 😉 spożycie jajek syci nas na długo, co potwierdza również wartość ich Indeksu Sytości – jest to 150.

4️⃣ Nie wpływają negatywnie na lipidogram we krwi

Jajka podnoszą cholesterol we krwi w niewielkim stopniu, co przy ich umiarkowanym spożyciu (tj. 4-6 sztuk tygodniowo) nie będzie dla naszego organizmu znaczące. Co ciekawe – wpływ na wzrost cholesterolu we krwi ma dodatek tłuszczu zwierzęcego do posiłku z jajkami w roli głównej (np. Dodatek sera żółtego będzie gorszym pomysłem niż jajka sadzone na warzywach w formie szakszuki).

5️⃣ Oprócz korzyści zdrowotnych wpływają również pozytywnie na inne aspekty

np. Zdrowe włosy i paznokcie, wzmocnienie odporności – a to wszystko zasługa ich bogatego składu witamin I składników mineralnych.

Skoro już wiemy dlaczego warto jeść jajka to kilka informacji organizacyjnych:

1. Osoby zdrowe mogą spożywać około 8-10 jajek tygodniowo, natomiast osoby z chorobami układu krążenia, cukrzycą powinny ograniczyć ich spożycie do 4-6 tygodniowo.

2. Jakie jajka będą najlepsze? Najlepiej przyswajalne będą składniki z jajek przygotowanych na miękko (czyli z płynnym żółtkiem).

3. Jakie jajka wybrać w zależności od cyfry im przypisanej? Ja rekomenduję 0 lub 1 – są to odpowiednio jajka z produkcji ekologicznej oraz chowu na wolnym wybiegu, czyli od szczęśliwych kurek 🙂