– ciepłej herbacie
– dobrych kaloszach
– suplementacji witaminą D
Witamina D to witamina, która cechuje się wszechstronnym działaniem, a głównym jej źródłem jest synteza słoneczna. Nasza dieta (nawet najlepiej zbilansowana) nie pokrywa naszego zapotrzebowania na ten składnik, dlatego musimy dostarczyć ją z innych źródeł – suplementów diety.
Dlaczego jesień i zima to czas na stosowanie suplementacji?
Miesiące, w których występuje słonko (teoretycznie maj-wrzesień) to czas, kiedy witamina D wytwarza się w naszym organizmie właśnie pod wpływem promieni słonecznych – jeśli oczywiście wystawiamy się na ich działanie. Czas od października do końca kwietnia to plucha I ponura pogoda, kiedy słońce nie ma mocy wytwarzania (dokładniej mówiąc – pada pod złym kątem) witaminy D w naszym organizmie i jedyną drogą uzupełnienia zapotrzebowania jest stosowanie suplementacji.
Ile witaminy D powinnam/powinienem przyjąć?
Najlepszym sposobem na określenie dawki, którą powinniśmy suplementować jest wykonanie badania krwi i sprawdzenie stężenia wit. D. Wartość, którą wtedy poznamy pozwoli ocenić czy jesteśmy w grupie niedoboru i na tej podstawie ustalimy dawkę. Jednak nasze położenie geograficzne oraz styl życia w miesiącach letnich (m.in. stosowanie kremów z filtrem w lecie, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach w czasie największego promieniowania słonecznych) zwiększa prawdopobieństwo, że na zbyt niski poziom witaminy D we krwi.
Z tego też względu zalecana dawka dla osób dorosłych o prawidłowej masie ciała to 2000 UI. Jeśli Twoja masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku to wzrostu to Twoje zapotrzebowanie na witaminę D będzie zwiększone – suplementuj maks. 4000 UI.
Czy można suplementować większe dawki witaminy D skoro jej działanie jest tak wszechstronne?
Niekoniecznie. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co z kolei oznacza, że kumuluje się w naszym organizmie. Przyjmowanie „końskich” dawek (znacznie większych w stosunku do naszego zapotrzebowania) doprowadzi do jej nadmiaru w naszym organizmie, co jest równie negatywne w skutkach, co jej niedobór. Zbyt wysoka ilość wit. D we krwi może prowadzić m.in. do zaburzeń pracy serca, nerek czy mózgu.
Jaki preparat dostępny na rynku wybrać?
Ja swoim podopiecznym polecam m.in.
Vigantoletten 1000 lub Vigantol. Są to produkty dostępne w każdej aptece bez recepty.
——
A Ty – suplementujesz już witaminę D?